Kinesiotaping jako wsparcie osób uprawiających wyczynowo sport
Kinesiotaping jest jedną z popularniejszych i skuteczniejszych metod wspierania i leczenia różnego rodzaju urazów oraz dolegliwości bólowych u osób uprawiających sport. Elastyczne taśmy przyklejane na skórę, mają korzystny wpływ na przeciążone mięśnie i stawy. Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób kinesiotaping może pomóc sportowcom w osiąganiu lepszych wyników oraz zapobiegać urazom, a także jak ten rodzaj terapii jest stosowany w praktyce.
Jak prawidłowo wykonywać kinesiotaping?
Jedną z powszechnych metod zwalczania dolegliwości bólowych występujących po intensywnych treningach, jest właśnie kinesiotaping, który opiera się na zastosowaniu specjalnych taśm. Co ważne, taśmy do kinesiotapingu nie ograniczają ruchów i dostosowują się do ciała, więc umożliwiają one dynamiczną i bezbolesną pracę mięśni. Służą również ochronie przed kontuzjami w trakcie intensywnych treningów oraz zwiększają siłę mięśniową, przez co stanowią tzw. bierną podporę dla mięśni.
Aby prawidłowo wykonać tzw. taping, niezbędna jest konsultacja z doświadczonym specjalistą, takim jak fizjoterapeuta z Przychodni Kolmed ze Świdnicy. Samodzielne aplikowanie taśm nie jest wskazane, ponieważ może zostać wykonane nieprawidłowo, co w rezultacie wpłynie negatywnie na układ ruchu.
Jakie są korzyści i przykłady zastosowania w różnych dziedzinach sportowych?
Z kinesiotapingu najczęściej korzystają sportowcy. Nic dziwnego, ponieważ szybko zwalcza dolegliwości bólowe zarówno wywołane lekkimi kontuzjami, jak i wynikającymi z nadwyrężonych mięśni. Kinesiotaping jest stosowany w różnych dziedzinach sportowych, oto kilka przykładów jego zastosowania:
sporty siłowe – w tych dyscyplinach nacisk kładzie się na duże obciążenia i intensywne treningi, przez co wzrasta ryzyko przeciążenia układu ruchu. Kinesiotaping chroni przed kontuzjami;
sporty zespołowe – w takich dyscyplinach jak piłka nożna, koszykówka czy siatkówka, łatwo o kontuzje kończyn dolnych, dlatego kinesiotaping pomaga w redukcji dolegliwości bólowych i leczeniu urazów;
sporty wytrzymałościowe – do których należy: bieganie, triathlon, czy kolarstwo, kinesiotaping może pomóc w utrzymaniu prawidłowej pozycji ciała;
sporty walki – w dyscyplinach takich jak boks, kickboxing czy jiu-jitsu, kinesiotaping stabilizuje stawy, przez co chroni przed kontuzjami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana