Elementy pirotechniki stadionowej
Chociaż fajerwerki kojarzą się przede wszystkim z celebrowaniem Sylwestra i Nowego Roku, to ich zastosowanie jest o wiele szersze. Wyroby pirotechniczne zapewniają wiele różnorodnych efektów zarówno dźwiękowych, jak i świetlnych, które można dopasować do różnych okazji. Dla prawdziwych kibiców drużyn piłkarskich każdy mecz ich ukochanego zespołu to prawdziwe święto, dlatego często zabierają ze sobą na stadiony wyroby pirotechniczne przeznaczone do użytku właśnie w takim miejscu.
Dlaczego oprawa meczu jest ważna i jakie pełni funkcje?
Stworzenie odpowiedniej oprawy meczu to zadanie dla oddanych fanów drużyn piłkarskich. Ich pomysłowość wielokrotnie zadziwia i zaskakuje, dodając meczom olśniewającego uroku i oryginalnego charakteru. Miłośnicy piłki nożnej samodzielnie tworzą widowiska choreograficzne, wielkie transparenty składające się z setek lub nawet tysięcy kolorowych szalików trzymanych przez kibiców i ułożonych w odpowiedni sposób, aby razem tworzyły wyraźny wzór, a także śpiewają melodyjne pieśni zagrzewające zawodników do walki. Od lat 70. XX wieku nieodłącznym elementem efektownej oprawy meczowej stały się również wyroby pirotechniczne.
Po raz pierwszy po środki pirotechniczne sięgnęli kibice z grupy ultras we Włoszech. Cały sektor został wyposażony w zimne ognie, które odpalono w tym samym momencie. Efekt był zachwycający, dlatego od tego czasu wyroby pirotechniczne coraz częściej pojawiały się na stadionach i towarzyszyły rozgrywkom piłkarskim. W ten sposób miłośnicy tego sportu mogli wyrazić swoje wsparcie dla zawodników, okazać zaangażowanie emocjonalne oraz zdopingować ich do zaciętej walki o zwycięstwo.
Jakie elementy pirotechniki stadionowej są najczęściej wykorzystywane na stadionach?
Do najpopularniejszych fajerwerków wykorzystywanych na stadionach, które można kupić np. w Hurtowni Fajerwerków AS, należą:
1. Flary i race
Pierwotnie flary i race morskie pełniły głównie funkcje sygnalizacyjne, gdyż emitują one jasny i widoczny z dużej odległości płomień. Obecnie stały się nieodłącznym elementem pirotechniki stadionowej, ponieważ z ich użyciem można stworzyć na trybunach niezapomniany klimat. Płomienie rac i flar występują w wielu kolorach, a niektóre z nich dostarczają dodatkowy efekt w postaci dymu. Połączenie błysku z kolorowym dymem to wspaniały duet gwarantujący spektakularny efekt wizualny.
2. Dymy
Dymy pirotechniczne to np. świece dymne czy kulki dymne. Wyroby te wytwarzają gęsty, intensywny dym w różnych kolorach. Ich wielką zaletą jest fakt, iż nie brudzi on ubrań ani skóry i jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Ich użycie daje niezwykły efekt wizualny, który wypada doskonale na zdjęciach.
3. Stroboskopy
Stroboskopy po odpaleniu emitują jasne i migające światło, które przywodzi na myśl zabawę na dyskotece. Ich rozbłyski nadają meczom dynamikę i skutecznie podkręcają emocje towarzyszące rozgrywkom piłkarskim.
4. Ognie bengalskie
Ognie bengalskie nazywane również wrocławskimi zostały stworzone specjalnie z myślą o tworzeniu opraw meczowych. Generują niezwykle intensywne światło, które sprawia, że trybuny wyglądają jakby stały w ogniu!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana